Drukuj
Kategoria: Artykuł
Odsłony: 1080

Gminna Biblioteka Publiczna w Białej posiada w swoich zbiorach książkę pt. „Młynarze powiatu wieluńskiego od końca XVIII wieku do I wojny światowej w dokumentach metrykalnych”. Autorem jest znany w Białej

mieszkający i pracujący w latach 1973 – 1979 w miejscowym Ośrodku Zdrowia, lekarz internista, kardiolog – Dworniak Wiesław.

Jak czytamy w notce biograficznej – napisanej przez prof. Tadeusza Olejnika – doktor Dworniak był  zawsze wierny swemu lekarskiemu powołaniu, jednak Jego wielką pasją była historia, przede wszystkim historia ta najbliższa, czyli naszego regionu.

Od wielu lat wnikliwie wertował, poszukiwał i gromadził dokumenty, dzięki którym powstała pozycja, która odtwarza i ocala od zapomnienia ludzi i fakty, a konkretnie  rodowody młynarzy ziem wieluńskich, i jak sam autor mówi: „Ludzie bez historii, bez przeszłości, stają się bowiem istotami bez tożsamości. Dlatego warto wracać pamięcią do tego, co było . I nie chodzi tu tylko o to, by odtworzyć dzieje ginących zawodów. Trzeba podjąć trud utrwalania losów jednostki oraz zbiorowości, by zachować dla następnych pokoleń.”

Gorąco zapraszamy do skorzystania z oferty Gminnej Biblioteki Publicznej w Białej i zapoznania się z bardzo ciekawą pozycją napisaną przez dra Wiesława Dworniaka , który dla dużej części społeczeństwa Gminy Białą jest osobą dobrze znaną.

Warto wskazać, że 44 strony tego wydania poświęcone jest młynarzom z Gminy Biała. Zachęcamy do lektury.