Projekt do udziału w którym od 2008 r. zapraszane są wszystkie gminy w Polsce realizowany jest przez Związek Banków Polskich, pod patronatem Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz we współpracy

z Policją oraz Federacją Konsumentów. Celem jest przeciwdziałanie przestępstwom z użyciem skradzionych i zagubionych dokumentów tożsamości. System nie koliduje z przepisami o wydawaniu i unieważnianiu dowodów osobistych.
Codziennie przestępcy podejmują dziesiątki prób użycia cudzych dokumentów: wyłudzenia kredytów, wynajem nieruchomości, przestępstwa podatkowe przeciwko budżetowi samorządu (np. zakładanie fikcyjnej działalności gospodarczej). Wg danych z najnowszego, 51. ,,Raportu o dokumentach infoDOK" z września 2022 r., w czasie trwania tego projektu udaremniono ponad
105,8 tys. prób wyłudzeń kredytów na łączną kwotę 5,45 miliarda złotych.
System Zastrzegania Kart (+48) 828 828 828
System uruchomiony 1 stycznia 2014 roku przez Związek Banków Polskich. To narzędzie, które  pozwala na szybkie i efektywne zastrzeganie skradzionych lub zagubionych kart płatniczych. Wystarczy zadzwonić pod numer telefonu: (+48) 828 828 828 by zastrzec swoją kartę. Jest to możliwe z każdego miejsca na świecie, o każdej porze, zarówno z telefonów stacjonarnych jak i komórkowych. Numer jest dostępny 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Ułatwia kontakt z wydawcą karty i jej zastrzeżenie w sytuacji, gdy czas odgrywa istotną rolę. Jedynym kosztem skorzystania z numeru dla użytkownika (posiadacza karty) jest koszt połączenia, zgodny z tabelą opłat jego operatora.

Pomocne linki: www.DokumentyZastrzezone.pl , www.Zastrzegam.pl .