Gminy Biała i Czarna zawiązały swoje partnerskie stosunki w 2016 r. Na zaproszenie Wójta Gminy Czarna (powiat dębicki ) – Józefa Chudego, 43 osobowa grupa z Gminy Biała gościła w Gminie Czarna

 w dniach 11 – 13 maja br. W skład grupy wchodzili pracownicy i radni gminni, sołtysi i członkinie i członkowie  Kół Gospodyń Wiejskich.

Podczas wizyty delegacja z Białej miała okazję zobaczyć obecnie realizowane w Gminie Czarna inwestycje, w tym przebudowę przedszkola i budynku Zefir w Czarnej, rozbudowę remizy w Chotowej.  Samorządowcy zwiedzanie gminy rozpoczęli od Parku Turystyczno-Rekreacyjnego w Czarnej. Podczas zwiedzania innych miejscowości, zwracano uwagę na realizowane inwestycje w infrastrukturze drogowej oraz miejsca rekreacyjne w danych sołectwach. I tak np. obecnie Gmina Czarna - nie mając swoich priorytetów - przejęła zadania od powiatu dębickiego i za 5,8 mln zł wykonuje aktualnie chodniki przy drogach powiatowych o łącznej długości ok. 8 km.

Dodatkowo omówiono źródła finansowania i pozyskiwania środków zewnętrznych, a także wyzwania i trudności z jakimi mierzy się samorząd podczas realizacji tego typu projektów. Zwiedzany był także budynek Urzędu Gminy w Czarnej, wymieniono doświadczenia w pracy urzędów. Gospodarze mają się czym  pochwalić. Pięknie odnowione są sale OSP, służące miedzy innymi jako Ośrodki Kultury, wszędzie położona kostka, w dużej mierze chodniki przy drogach, piękne place zabaw dla dzieci, siłownie zewnętrzne, przy Szkole Podstawowej pełnowymiarowy basen, obiekty sportowe, w tym sale gimnastyczne przy każdej szkole. Gmina bardzo czysta i bardzo odnowiona. Dodać trzeba, że od kilku lat Gmina Czarna ma najlepszą drużynę juniorska w szachach w Polsce i że w ostatnich latach uczniowie z Czarnej wygrywają finałowe ogólnopolskie zawody w konkursie Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.

Po zakwaterowaniu w hotelu „Grand Chotowa” w dniu 11 maja wieczorem grupa z Białej udała się na wspólna biesiadę, na którą zostaliśmy zaproszeni przez Wójta oraz Koła Gospodyń Wiejskich, których w tej Gminie Czarna jest 11. Biesiada połączona z kabaretem ludowym z Wójtem Chudym w roli głównej odbyła się w sali Ośrodka Kultury w Starej Jastrząbce. Było bardzo miło, wesoło i sympatycznie. Gospodarze przekazali przyjezdnym sympatyczne skrzaty. W drugim dniu wyjazdu, po śniadaniu był wyjazd do Rzeszowa i Łańcuta. Po pięknym Rzeszowie oraz po ogrodach Zamku w Łańcucie oprowadzał przewodnik.

Droga powrotna wiodła przez Sandomierz. W sobotę 13 maja w Sandomierza czekał … Ojciec Mateusz 😊. Po Sandomierzu bardzo ciekawie opowiadając, oprowadziła grupę pani przewodnik. Miało miejsce: zwiedzanie Podziemnej Trasy pod głównym Rynkiem w Sandomierzu, wizyta w Muzeum Ojca Mateusza, spacer uliczkami miasta, wejście do Bazyliki katedralnej pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, a na koniec przepłynęliśmy rejsem po Wiśle.

Na trzydniowy wyjazd integracyjno – szkoleniowy, połączony z wycieczką do Rzeszowa, Łańcuta i Sandomierza pojechał autobus gminy, nowo zakupiony, po części z pieniędzy sołectw w gminie Biała z super kierowcą - panem Edmundem Koniarczykiem.

Wyjazd sfinansowany został po części: z wpłat uczestników wyjazdu, z Lokalnej Grupy Działania Ziemia Wieluńsko Sieradzka oraz budżetu Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Białej.

DSC0571
DSC0568
3443635088990535080603283931264413997567301n
20230514093134
20230513144723
20230513135707
20230513135459
20230513135342
20230513135243