Instytut Meteorologi i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie trzeciego stopnia dla powiatu wieluńskiego na popołudnie i noc 21 czerwca 2024 r. Przewidywane są burze z gradem i silny wiatr. Możliwe przerwy

w dostawie prądu.

Poniżej vademecum przygotowane przez Państwowy Instytut Badawczy IMGW jak zachować się w czasie burzy.

Burza jest zjawiskiem bardzo niebezpiecznym i często gwałtownym. Zawsze niesie zagrożenie dla zdrowia i życia człowieka. Co więc robić, gdy burza zaskoczy nas poza domem? Na co zwrócić uwagę będąc w pomieszczeniu? Przygotowaliśmy kilka wskazówek, jak powinniśmy się wówczas zachować.

☑️ Poza domem:

  -  Jak najszybciej znajdź bezpieczne schronienie.
  -  Unikaj przebywania pod drzewami.
  -  Unikaj przebywania na otwartej przestrzeni.
  -  Jeżeli jesteś na otwartej przestrzeni, znajdź, o ile to możliwe, obniżenie terenu (staraj się nie być najwyższym punktem) i kucnij (nie siadaj i nie kładź się) ze złączonymi i podciągniętymi pod siebie nogami. Nogi powinny być złączone, ponieważ w przypadku uderzenia pioruna, na skutek powstania różnicy napięć (tzw. napięcia krokowego), może dojść do przepływu prądu między stopami.
  -  Natychmiast przykucnij, jeżeli czujesz ładunki elektryczne w powietrzu, a włosy „stają dęba”.
  -  Osoby przebywające w grupie na otwartej przestrzeni powinny się rozproszyć na odległość kilkudziesięciu metrów, aby w przypadku uderzenia pioruna część grupy mogła udzielić pomocy porażonym.
  -  Jeżeli pływasz lub znajdujesz się na łodzi, kajaku, desce windsurfingowej, kitesurfingowej etc., wyjdź na brzeg i oddal się od wody – woda to przewodnik i jest ekstremalnie niebezpieczna w czasie burzy.
  -  Jeżeli jesteś w aucie, nie opuszaj pojazdu. Samochód stanowi dobrą ochronę przed uderzeniem pioruna.
  -  Unikaj dotykania przedmiotów zrobionych z metalu oraz przebywania w ich pobliżu – przedmioty metalowe mogą „przyciągać” pioruny.
  -  Jeżeli widzisz zwisające przewody elektryczne, natychmiast powiadom odpowiednie służby. Pod żadnym pozorem do nich nie podchodź.

☑️ W domu:

  -  Zamknij okna i drzwi
  -  Usuń z parapetu zewnętrznego/balkonu/ogrodu niezabezpieczone przedmioty, które może porwać wiatr.
  -  Unikaj używania sprzętów elektrycznych i elektronicznych zasilanych z sieci (suszarki do włosów, miksery itp.), ponieważ korzystanie z tych urządzeń w przypadku uderzenia pioruna w naziemną sieć elektroenergetyczną grozi porażeniem impulsem rozchodzącym się w przewodach instalacji elektrycznej.
  -  Odłącz od sieci elektroniczny sprzęt domowy – to uchroni go przed uszkodzeniem w przypadku tzw. przepięcia będącego skutkiem uderzenia pioruna.
  -  Przygotuj świeczki lub latarkę na wypadek przerw w dostawie prądu.
  -  Jeżeli widzisz iskrzenie domowej instalacji elektrycznej, popalone przewody lub czujesz swąd – wyłącz elektryczność oraz gaz i natychmiast wezwij odpowiednie służby techniczne lub administratora mieszkania, domu czy osiedla

☑️ Porażenie piorunem – co robić:

  -  Zbadaj stan ogólny poszkodowanego.
  -  Sprawdź czy osoba poszkodowana oddycha i czy jej tętno jest wyczuwalne.
  -  Jeżeli u osoby porażonej piorunem doszło do zatrzymania oddechu, jak najszybciej rozpocznij sztuczne oddychanie, natomiast jeżeli tętno nie jest wyczuwalne rozpocznij resuscytacje krążeniowo-oddechową, czyli zewnętrzny masaż serca.
  -  W przypadku złamań unieruchom uszkodzoną kończynę.
  -  Jeżeli na ciele są ślady oparzenia, to należy – o ile to możliwe – chłodzić je zimną wodą z zachowaniem delikatność przez ok. 5 minut, następnie przyłożyć jałową gazą.
  -  Koniecznie skontaktuj się z Pogotowiem Ratunkowym lub innymi dostępnymi służbami medycznymi.

STARAJ SIĘ UNIKAĆ SYTUACJI, W KTÓREJ PODCZAS BURZY PRZEBYWASZ POZA BEZPIECZNYM MIEJSCEM SCHRONIENIA. W TYM CELU SPRAWDZAJ PROGNOZY POGODY, OSTRZEŻENIA I KOMUNIKATY. OBSERWUJ NIEBO, BY Z WYPRZEDZENIEM REAGOWAĆ NA ZBLIŻAJĄCE SIĘ ZAGROŻENIE.

Vadmecum dostępne jest online na stronie ➡️ https://www.imgw.pl/badania-nauka/publikacje-ksiazkowe/vadamecum-imgw-burza-jak-sie-zachowac

Materiał powstał we współpracy z RCB.

Szczegółową prognozę pogody, prognozę i monitoring ⚡ burz a także ostrzeżenia hydrologiczno-meteorologiczne znajdziesz w serwisie pogodowym IMGW-PIB: ➡️ https://meteo.imgw.pl/

Odwiedź nas na YouTube i subskrybuj nasz kanał www.youtube.com/c/IMGWMETEO