25 sierpnia odbyły się Dożynki Gminy Biała, których gospodarzem w tym roku było sołectwo Brzoza. Uroczystość rozpoczęła się przemarszem korowodu dożynkowego,  uformowanego koło pana

Pawła Niesłonego.

Wielobarwny i malowniczy pochód prowadzili:
–    Orkiestra Dęta z Naramic,
–    Poczty sztandarowe strażaków Ochotniczej Straży Pożarnej z Gminy Biała oraz Kołem Gospodyń Wiejskich z Białej,
–    Bryczka ze Starostami tegorocznych dożynek Anną Juszczak oraz Krzysztofem Szeferowiczem powożona przez Mariana Jarząba,
–    Sołectwo Brzoza, niosąc wieniec dożynkowy oraz wszyscy uczestnicy dożynek.
Na końcu korowodu jechały wozy: z Zespołem Śpiewaczym „Naramianki” i Kapelą „Lututowianie” (powożący zaprzęgiem konnym Jan Koniarczyk), z Kołem Gospodyń Wiejskich w Młynisku (traktorzysta Mariusz Matusiak), a także maszyny rolnicze.

Po dotarciu na plac przed salą OSP w Brzozie odbyła się msza polowa, którą odprawił ksiądz proboszcz parafii św. Piotra w Okowach w Białej - Mirosław Rapcia. W swoim kazaniu podziękował rolnikom za trud ich pracy oraz uhonorował pełną wyrzeczeń ciężką pracę rolnika.
Po odprawieniu nabożeństwa rozpoczęła się część obrzędowa. Tegoroczne uroczystości na placu przed salą OSP w Brzozie prowadzili: Agnieszka Wasińska oraz Grzegorz Mielczarek. Kapela „Lututowianie” przywitała wszystkich wykonując pieśń „HEJ ODE WSI DO MIASTA”, a dalszym elementem  był obrzęd krojenia chleba przez Wójta Gminy Biała Aleksandra Owczarka oraz księdza Mirosława Rapcię, który został rozdany wszystkim uczestnikom. Tradycyjnie jak co roku odbyło się obtańczenie wieńca dożynkowego przygotowanego przez gospodarzy. Cały uroczysty obrzęd dożynkowy uświetniały Panie z Zespołu „Naramianki” oraz Kapela „Lututowianie”.
W dalszej części nadszedł czas na przemówienia i podziękowania zaproszonych gości. Głos zabrali: Andrzej Chowis - Radny Sejmiku Województwa Łódzkiego, Łukasz Dybka - Radny Rady Powiatu w Wieluniu w imieniu nieobecnego Pawła Rychlika oraz Wójt Gminy Biała- Aleksander Owczarek.
W imieniu Starosty powiatu wieluńskiego Marka Kielera został odczytany list z podziękowaniami i życzeniami dla rolników oraz ich rodzin. Następnie nadszedł czas na część artystyczną.

Do uświetnienia tegorocznych dożynek przyczyniły się:
•    Zespół Śpiewaczy „Naramianki”,
•    Kapela „Lututowianie”,
•    Zespół Śpiewaczy z Białej,
•    Orkiestra „Vivo” z GOKiS w Białej,
•    Dzieci oraz młodzież z sekcji muzycznej GOKiS w Białej,
•    Kapela „Ale Kapela” z Osjakowa.

Dla dzieci oraz ich rodziców zostały przygotowane gry i zabawy przez Mobilną Akademię Zajęć „Rytmix”. W Brzozie zagościł Kaczor Donald oraz Daisy, którzy wspólnie z najmłodszymi uczestnikami dożynek bawili się, a uśmiechy nie schodziły im z twarzy.
Wśród  mieszkańców sołectwa Brzoza został ogłoszony konkurs na najpiękniejszą dekorację dożynkową. Wyłoniono trzy miejsca. Trzecie miejsce zajął Pan Włodzimierz Świątek, drugie miejsce zajęła „Ekipa Pani Kasia”, natomiast zwycięzcą został Pan Tomasz Michałczyk z rodziną.  Z racji faktu, że pięknych dekoracji było bardzo wiele zostały również przekazane wyróżnienia.
Cały plac przed salą OSP w Brzozie był barwny i zróżnicowany. Stoiska sołectw z Gminy Biała prezentowały się pięknie. Można było znaleźć takie wyroby jak smalec, ogórki czy kanapki. Wszystko było oczywiście swojskie i przepyszne. Nie zabrakło również dań na ciepło, między innymi bigosu czy pierogów. Na osłodę znalazło się wiele różnorodnych ciast i deserów. Wszystkie sołectwa otrzymały podziękowania oraz piękne kosze za trud przygotowań.
Po wszystkich częściach obrzędowych i artystycznych rozpoczęła się zabawa, która trwała do późnych godzin nocnych. Dożynki to święto w którym dziękujemy Bogu i rolnikom za uzyskane plony i wszelkie łaski. Celebracja skupiona było na radości i zabawie oraz wdzięczności za tą narodową tradycję.

P8250537
P8250538
P8250798-Copy
P8250829-Copy
P8250788-Copy
P8250785-Copy
P8250760-Copy
P8250755-Copy
P8250743-Copy
P8250734-Copy