Gmina Biała otrzymała tabletki jodku potasu. Procedura ich wydawania zostanie uruchomiona dopiero po wystąpieniu rzeczywistego zagrożenia i wprowadzeniu działań interwencyjnych – sygnał przekazany zostanie

drogą powiadamiania dla systemu zarządzania kryzysowego.
Zgodnie z rekomendacją Ministra Zdrowia w sprawie wskazania grup ludności, dla których należy przeznaczyć rezerwy strategiczne tabletek jodku potasu na wypadek wystąpienia zdarzenia radiacyjnego z dnia 27 kwietnia 2022 r., w przypadku wystąpienia zagrożenia, akcją dystrybucji tabletek jodku potasu zostaną objęci mieszkańcy do 60-go roku życia.

Punkty dystrybucji tabletek jodku potasu na terenie Gminy Biała:

Lp.

Łyskornia 55

Łyskornia
Biała-Kopiec

W każdym punkcie wydawania tabletek jodku potasu będą co najmniej 4 osoby. Będą to upoważnieni pracownicy urzędu gminy lub upoważnieni pracownicy jednostek organizacyjnych gminy Biała.
Jednocześnie informujemy Państwa, że w sytuacji wprowadzenia działań interwencyjnych nie obowiązuje przynależność terytorialna co oznacza, że każda osoba niezależnie od miejsca zamieszkania będzie miała prawo do otrzymania preparatu w każdej gminie na terenie całego kraju.

W obecnej chwili zagrożenie radiacyjne nie występuje, a sytuacja jest na bieżąco monitorowana przez Państwową Agencję Atomistyki, nie ma więc podstaw, żeby rozpoczynać wydawanie tabletek jodku potasu.