Wójt Gminy Biała informuje, że Gmina Biała zamierza przystąpić do  zakupu węgla w okresie od 1 stycznia do 30 kwietnia 2023 r., zgodnie z założeniami ustawy z dnia 27 października 2022 r. o zakupie preferencyjnym paliwa

stałego dla gospodarstw domowych. Mieszkańcy Gminy Biała od środy 28 grudnia b.r. do  4 stycznia 2023 r. mogą składać wniosek o zakup preferencyjny paliwa stałego dla gospodarstwa domowego.

Wnioski będą podlegały weryfikacji – węgiel w preferencyjnej cenie nie wyższej niż 2000 zł za tonę, będą mogły kupić od gminy osoby uprawnione do dodatku węglowego.

Ilość węgla dostępna dla jednego gospodarstwa domowego w ramach zakupu preferencyjnego wynosi  od 1 stycznia 2023 r. do 30 kwietnia 2023 r. nie więcej niż 1500 kg.  W przypadku gdy do dnia 31.12.2022 r. nie dokonano zakupu paliwa stałego albo dokonano zakupu paliwa stałego w ilości mniejszej niż 1500 kg, to niewykorzystana ilość paliwa stałego powiększa limit na okres od 01.01.2023 r. do 30.04.2023 r.

Rodzaj i jakość paliwa stałego będzie zależna od dostępności u podmiotów wprowadzających do obrotu.

Dystrybucja węgla będzie prowadzona według kolejności wpływu wniosków  do Urzędu Gminy Biała.

UWAGA! Pierwszeństwo w preferencyjnym zakupie węgla będzie przysługiwało osobom, które złożyły wniosek na poprzednią transzę i nie dokonały zakupu z powodu zbyt małej ilości węgla dostarczonego do gminy Biała przez podmiot wprowadzający. Warunkiem koniecznym do spełnienia jest złożenie przez te osoby ponownego wniosku na bieżący okres zakupowy.

Wniosek o preferencyjny zakup paliwa stałego złożyć można:

- osobiście w Urzędzie Gminy Biała, pok. nr 5 na parterze budynku,
- za pomocą środków komunikacji elektronicznej ePUAP (wówczas należy opatrzyć je kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub uwierzytelnić z wykorzystaniem profilu zaufanego),
- listownie za pośrednictwem operatora pocztowego.

Wzór wniosku dostępny jest w Urzędzie Gminy Biała oraz na stronie internetowej www.gminabiala.pl

Uruchomienie sprzedaży węgla uzależnione będzie od jego otrzymania od podmiotów wprowadzających do obrotu, uprawnionych do prowadzenia sprzedaży  gminom paliwa stałego z przeznaczeniem do sprzedaży w ramach zakupu preferencyjnego.

Wójt Gminy Biała

Aleksander Owczarek