Od 2018 roku Gmina dokonywała zmiany źródeł światła w oświetleniu ulicznym na energooszczędne – ledowe. W sumie drogi w Gminie są oświetlane już tylko żarówkami ledowymi na prawie 1000-u słupach. Są to żarówki ledowe

polskich producentów.

Liczone przez odpowiedni arkusz kalkulacyjny oszczędności w oparciu o dane z faktur wynoszą ok. 200 tyś. kWh w stosunku rocznym odnosząc się do roku 2017, kiedy to świeciły wyłącznie na naszych drogach żarówki sodowe. Przypomnieć trzeba, że w tedy instalacje świeciły na co drugim słupie. Obecnie żarówki ledowe świecą na każdym słupie.

Oszczędności w zużyciu przekładają się na oszczędności finansowe. Wg dzisiejszych stawek Gmina za jedną kWh zużycia płaci 0,98 zł. Daję więc to oszczędności roczne w wysokości ok. 200 tyś. zł.

Po dokonanych zmianach żarówek na ledowe wystąpiono do PGE Dystrybucja  o zmniejszenie mocy zamówionej na każdym obwodzie oświetlenia ulicznego. W sumie z liczby 389 kW mocy zamówionej schodzi się do 146 kW mocy zamówionej, co przy stawce 11.04 zł opłaty za kW miesięcznie przyniesie to oszczędności roczne 39 596, 95 zł brutto.

Niestety przepisy ustawy z dnia 7 października 2022 r. o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku w związku z sytuacją na rynku energii elektrycznej nie uwzględniają dokonań oszczędnościowych na oświetleniu ulicznym.